„Kupilibyśmy ten produkt w jego obecnym kształcie” – NASEN o Edukacji Włączającej

Final verdict-“We would buy this product as it stands today”

Już dziś publikujemy recenzję NASEN przygotowaną po miesięcznych testach Edukacji Włączającej. Cieszymy się, że nasz produkt został pozytywnie zaopiniowany.

NASEN to organizacja zrzeszająca setki praktyków w Wielkiej Brytanii i na stopniu międzynarodowym działających w obszarze specjalnych potrzeb edukacyjnych. Zajmuje się zarówno dostarczaniem wiedzy eksperckiej, przygotowywaniem szkoleń, szerzeniem świadomości oraz upowszechnieniem wiedzy i wiadomości pozwalających na jeszcze efektywniejszą pracę z dziećmi i młodymi ludźmi ze specjalnymi potrzebami. Zajmuje się również opiniowaniem narzędzi dedykowanych do edukacji i terapii.

 

NASEN (1)

Produkt: Edukacja Włączająca

Typ: oprogramowanie (aplikacja/pc)

Deklarowany przedział wiekowy: przedszkole, pierwsze klasy szkoły podstawowej

Umiejętności lub zagadnienia programu nauczania: rozpoznawanie cyfr, emocji, kształtów i kolorów

Wymagane zaangażowanie dorosłego: minimalne

Zalecana wielkość grupy: praca indywidualna

Osoba testująca: Adam Sproston (nauczyciel wspomagający i koordynator ds. specjalnych potrzeb edukacyjnych); praca grupowa z dziećmi autystycznymi

Miejsce testowania: Szkoła Podstawowa Hermitage, Holmes Chapel, Cheshire, Anglia

 

Opis produktu:

 

Test przeprowadzono w zalecanym przez producenta systemie Android, choć z produktu można korzystać również na komputerach stacjonarnych i przez stronę internetową. Dostępna jest już również wersja na komputery Apple.

 

Aplikacja była bardzo prosta w obsłudze, a przygotowanie rozgrywki dla poszczególnych uczniów poszło gładko i bez problemów.  Dzieci zaczęły rozgrywkę od wyboru obszaru tematycznego, takiego jak rozpoznawanie cyfr czy kolory.  Kiedy dziecko pierwszy raz wybierało dany obszar, aplikacja wyświetlała ćwiczenie mające ustalić umiejętności dziecka, co pozwalało dostosować poziom trudności.

 

Żadnemu dziecku, które brało udział w teście, nie trzeba było pomagać w korzystaniu z aplikacji, jako że zaprojektowano ją przejrzyście i intuicyjnie, dzięki czemu dzieci samodzielnie zagrały w serię gier mających na celu utrwalenie wybranych umiejętności.  Po każdym ćwiczeniu dzieci dostawały nagrodę w postaci dodatkowej gry (największym powodzeniem cieszyło się przebijanie baloników), w której mogły „wygrać” wirtualne żetony. Ta część aplikacji bardzo przypadła dzieciom do gustu. Jedno z nich powiedziało: „Uwielbiam te gry”.

 

Wygląd i obsługa aplikacji są atrakcyjne i dostosowane do potrzeb dzieci. W razie trudności wbudowany system podpowiedzi poprowadzi użytkowników przez rozgrywkę.

 

Nauczyciele mogą wyświetlić wykresy z danymi o postępach poszczególnych dzieci, co pozwala śledzić postępy.

 

Choć produkt testowano względnie krótko (przez co trudniej jest określić jego wpływ), to Adam zauważył, że dzieci angażowały się w ćwiczenia na dłużej niż zazwyczaj.

 

Co szczególnie podobało się szkole:

  • Bardzo łatwe i wymagające minimalnego wkładu ze strony nauczyciela przygotowanie rozgrywki,
  • Atrakcyjna oprawa graficzna, która zdawała się angażować dzieci,
  • Wbudowany system pomocy był skuteczny,
  • Potrzebne były minimalne objaśnienia – instrukcje zawarte w aplikacji są zrozumiałe
  • Dobry stosunek jakości do ceny, jeśli odpowiednio dobierzemy wiek i umiejętności użytkowników; zdecydowanie najbardziej przydatnym elementem była gra „Emocje”.

 

Co by szkoła poprawiła:

  • Przydałoby się uprościć dostęp do danych o dzieci, aby łatwiej było śledzić postępy,
  • Dziecko może zbyt łatwo zamknąć aplikację; bardzo przydałaby się możliwość zablokowania zamykania,
  • Poziom trudności powinien być większy w miarę jak dziecku idzie coraz lepiej i coraz więcej umie,
  • Powinno być więcej obszarów tematycznych, np. dotyczących wymawiania nietypowych słów i nauczania fonetycznego.

 

Ostateczny werdykt:

„Kupilibyśmy ten produkt w jego obecnym kształcie”

Udostępnij post:
Avatar
Polonistka, doktorantka na UJ, w DrOmnibus odpowiedzialna za tworzenie materiałów edukacyjnych i rozwój koncepcji metodycznych w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz szkolenia dla nauczycieli. Publikuje w prasie i w internecie. Od lat zaangażowana w pracę dydaktyczną.

Powiązane posty: